Welcome to

Coastlands Netball Kapiti.



Twilight Draw- Our Twilight season will start at the Te Atiawa Courts Centre on Thursday October 20th and will run until December the 8th.  Click here for the draw.  If you have sent me a registration form and your team does not appear on the draw please contact me urgently on 021 1398360  I have had issues with my email and would hate anyone to miss out.




 Year 7 - Coastlands Netball Kapiti will be running a Year 7 Development Programme in Term 4 of 2016.


The following players are invited to attend this programme.  If you could please complete the attached registration form and return to Carmell at npc@netballkapiti.org.nz.


The following additional players are now invited to register for the Year 7 Development programme - Amy Kieboom, Emma Romain, Alicia Gouws, Roimata McIssac-Sweeny and Bella Brewer.  Please  fill in the registration form above.


Please note: There is a cost associated with this Development Programme, please see registration form.


Nina Williams

Kapanui A

Alex Green

Kapanui A

Nadja Figur-Ambler

Kapanui B

Darlene Hune

Kapanui B

Milli Viliamu

Kapiti Kaha

Ashley Hewson

Kena Kena Kauri

Alicia Hunt

Kena Kena Kauri

Adienna Sloman

Kena Kena Kauri

Kaitlin Bain

Kena Kena Kauri

Mystik Mallinder-Utiera

Kena Kena Kauri

Alex Delves

Kena Kena Totara

Heaven Gray-Watt

Paraparaumu Meteors

Rikki Johnson

Paraparaumu Beach Acers

Tara Logan

Paraparaumu Beach Acers

Aimee Porter

Paraparaumu Beach Acers

Tia Nash

Paraparaumu Beach Blazers

Charlee Shipman

Raumati Beach Adrenaline 

Cerys Voyle

Raumati Beach Adrenaline

Frankie Armstrong

Raumati Beach Jaguars

Ailish Hanna

Raumati Beach Jaguars

Lara Atkin

Raumati South Panthers

Amy Mitchell

Raumati South Panthers

Tessa White

Raumati South Panthers

Niamh Maguire

Te Ra Phoenix

Ava Evans

Waikanae Extreme

Tukotahi Coromandel

Waikanae Extreme

Genevieve Paxie

Waikanae Extreme

Analise Prakash

St Patricks Emeralds

Jennifer Clouston

St Patricks Emeralds

Courtney Charles

St Patricks Emeralds




Year 6 Development programme for 2017 - the following players have been selected from the pink ribbon programme.


Parker Lynch – Kenakena Pohutukawa

Grace Charles – St Pats Leprechauns

Cara Guy – Waikanae Flash

Natasha Goggin – Paraparaumu Comets

Greer Atkinson – PBS Express

Keira Akavi – Kenakena Pohutukawa

Anna Woodman-Aldridge – Kapanui Mystics

Keira Hewitt – Kenakena Pohutukawa

Ruby Farrow – Kapanui Mystics

Isla Fellows – PBS Galaxy

Ellie Hall – Kapanui Mystics

Michelle Codyre – Kenakena Matai

Grace Clark – Waikanae Flash

Ella Petrie – RSS Tigers

Hannah Millward – Waikanae Flash

Ashley Balejko – RBS Rebels

Sophie Stokes – RSS Tigers

Abigail Savage – Kapanui Tactics

Maia Rennie – RSS Shakers

Mikayla Mandich – PBS Galaxy

Grace McKenzie – Kenakena Matai

Ella Wingate – Kapanui Tactics

Madi Pervan – St Pats Leprechauns

Evie Peters – Kapanui Tactics

Please email Carmell npc@netballkapiti.org.nz with your contact details, including phone number.  Further details will be sent out via invitation in November.

Thank you to all players who participated in this initiative.





ANZ futureFERNS Netball - Netball New Zealand (NNZ) are committed to providing the best possible experiences in Netball. To do this they need your feedback, so please let us know how ANZ futureFERNS Netball went in 2016.


Please complete the survey here - https://www.surveymonkey.com/r/7CSZ8RJ


All survey's completed by 5.00pm on 24 October 2016 will go into a draw to win a Gilbert Netball signed by the Silver Ferns.

Thank you for being part of Netball in 2016, NNZ and NCZ  appreciate the time and effort you have dedicated to Netball this year.




Thank you to everyone for the wonderful turnout on Finals Day and great to have a lovely sunny day.  



FINALS DAY RESULTS - Click Here for results for the 24th of September 2016.







End of Season Centre Awards Results 2016


  • Margaret Rice Cup: (awarded to an individual or team who have displayed sportsmanship during the past season):


          Nominees: Summer Galway.  Adam and Joanne Southwick. Winner Summer Galway 


  • Volunteer’s Trophy: (awarded to an individual aged over 25 years who has volunteered considerable time and effort for the benefit of netball in Kapiti): Nominees: John Roach.  Betsyn McHardy.  Jono Nicholas.  Andrea Hadfield.  Bridget Robertson.  Sarah Canham. Winner Andrea Hadfield


  • Junior Volunteer’s Trophy: (awarded to an individual aged 25 years or under who has volunteered considerable time and effort for the benefit of netball in Kapiti): Nominees: Chantel Jones. Katelynn Ireland. Abigail Canham.  Winner Katelynn Irealnd


  • Hakkens Family Cup: (awarded to an individual who has displayed outstanding coaching skills during the past season):


          Nominees: Sarah Canham. Bridget Robertson. Kelly Hynson. Marian George. Winner Bridget Robertson


  • Business House Cup: (awarded to an individual or team for an outstanding achievement in netball during the past season):


          Nominee and WinnerYear 8 Representative team 2016 


  • Kapiti Netball Café Cup: awarded to the Junior Coach of the Year, i.e. college age coach coaching a team in our competition:


          Nominees:  Georgia Lucas.  Tamyka Rangi.  Aimee Dolman.  Poppy Johnson.  Winner Poppy Johnson


© 2016 Netball Kapiti
Site by 3Rings